Kształcenie słuchu - ćwiczenia

Kształcenie słuchu

Każdy "Janko Muzykant" powinien ćwiczyć słuch. Aby krzewić wśród gości portalu CDur.pl zdolności muzyczne, na poszczególnych podstronach pojawiły się darmowe aplikacje. Każda z nich służy innemu celowi, ale ich wspólnym mianownikiem jest ćwiczenie słuchu.

Spis treści:

1. Interwały

2. Trójdźwięki

3. Przewroty akordów

Problemy techniczne

1. Brak dźwięku

Najczęstszym powodem braku dźwięku w programie jest nieobecność plików zawierających próbkowane instrumenty. Jest to niezbędne do tego, aby Wirtualna maszyna Javy (ang. Java Virtual Machine, w skrócie JVM, zależny od platformy system uruchomieniowy dla programów) mogła odegrać podstawowe dźwięki. W przypadku braku pliku z próbkami (ang. Soundbanks) program próbuje skorzystać ze sprzętowej obsługi portu MIDI, ale nie zawsze jest to możliwe. Aby w pełni korzystać z możliwości dźwiękowych programu zaleca się zainstalowanie tego pliku.

Pliki można pobrać z następującej strony:

http://java.sun.com/products/java-media/sound/soundbanks.html

Strona zawiera kilka zestawów próbek, które można pobrać, zainstalować i używać. Automatyczna instalacja w systemie Windows nie kopiuje tych plików do katalogu instalacyjnego Javy. Należy zaznaczyć dodatkową opcję przy instalacji lub ręcznie skopiować pobrany plik do podkatalogu:

jre\lib\audio – w systemie Windows
/lib/audio – w systemach Linux/Solaris

gdzie jest numerem wersji JRE używanej w systemie.

Jeżeli katalog audio nie istnieje, należy do utworzyć. Jeżeli katalog istnieje, a w nim znajduje się już plik soundbank.gm, oznacza to, że nie trzeba instalować dodatkowych plików, ale także w tym wypadku można skopiować plik o lepszej jakości. Nie trzeba zmieniać nazw plików, Java automatycznie załaduje plik o najlepszej jakości. Większy plik zawiera lepsze próbki (zwane także samplami lub DLS – ang. Downloadable Sounds) co pociąga za sobą lepszą jakość dźwięku. Więcej informacji można znaleźć na podanej wcześniej stronie.

Uwaga! Po przekopiowaniu pliku należy zamknąć wszystkie przeglądarki i uruchomić je ponownie.

2. Inne

W związku z tym, że jest to dopiero testowa wersja programu, mogą pojawiać się różnego rodzaju błędy. Będą one w miarę możliwości poprawiane. Wszelkie inne problemy techniczne występujące w programie, usterki, wskazówki, propozycje ulepszeń należy wysyłać na adres cdurinfo@gmail.com.



facebook

Szukaj z google:

Na skróty:

TransponowaniePrzetransponuj akordy do dowolnej tonacji: Transponowanie akordów
Wyszukiwanie akorduZnajdź nazwę akordu na podstawie dźwięków składowych: Wyszukiwanie akordów
Generowanie akordu MIDIWygeneruj dźwięk/akord midi na podstawie wybranych klawiszy fortepianu: Generowanie dźwięków/akordów MIDI
Test słuchuZbadaj swój słuch w zakresie rozpoznawania różnic częstotliwości lub sprawdź zdolność słyszenia wysokich częstotliwości.
Napisz wiadomośćPytania, zgłoszenia związane z prawami autorskimi (blokowanie i udostępnianie pełnych tektów): Formularz kontaktowy
Zespoły naszych użytkownikówZobacz zespoły naszych użytkowników lub dodaj swój: Zespoły naszych użytkowników
InformacjaZobacz piosenki oczekujące na akceptację: Poczekalnia
InformacjaZapoznaj się z polityką prywatności na stronie: Polityka prywatności

Reklama:

Aby umieścić reklamę na stronie CDur.pl skontaktuj się z redakcją korzystając z formularza

PDProgs 2010
CDur.pl - Chwyty na gitarę, akordy na keyboard.