Jak złapać chwyt A4-3 lub akord G4-3?

Znaczenie pierwsze - drugi przewrót akordu septymowego

W zapisie nutowym lub opracowaniu pojawiają się czasami dziwolągi w stylu X4-3. Na początku warto się dowiedzieć, że zapis taki może mieć więcej niż jedno znaczenie. W pierwszej kolejności zajmiemy się podstawową definicją tego zapisu, muzycznie bardziej właściwą. Mówiąc skrótowo jest to drugi przewrót akordu septymowego. Ci, którym to wystarczy, mogą przeskoczyć do drugiej definicji. Dla mniej wtajemniczonych posłużymy się przykładem.

Akord C7 składa się z czterech dźwięków i są to kolejno C E G B. Jeżeli przeniesiemy dźwięk C o oktawę wyżej, otrzymamy sekwencję E G B C, która nazywana jest pierwszym przewrotem akordu. Jeżeli jeszcze raz wykonamy podobną operację i przeniesiemy dźwięk E o oktawę wyżej, otrzymamy sekwencję G B C E. Jest to akord G4-3, oznaczany także jako C7/G. Dwukrotne przeniesienie najniższego dźwięku o oktawę wyżej sprawia, że otrzymujemy drugi przewrót akordu C7. Zapis C7/G oznacza przewrót zawierający dźwięk G w basie (najniższy). Procedura wykonywania przewrotów septymowych jest następująca. Mając dany zapis X7/Y przenosimy najniższy dźwięk o oktawę wyżej, aż najniższym dźwiękiem będzie Y. Wszystko ładnie, ale co oznacza G4-3? Jak już zostało napisane jest to to samo co C7/G, ale zapisane interwałowo. Zwróćmy uwagę na to, że pierwszy i trzeci dźwięk znajdują się w odległości kwarty (4), natomiast pierwszy i drugi dźwięk w odległości tercji (3). Stąd właśnie pochodzi zapis G4-3.

Znaczenie drugie - zagrywka

Przeglądając niektóre opracowania można czasami natknąć się inne znaczenie tego zapisu. W taki właśnie sposób oznaczane są zagrywki składające się z dwóch akordów. Istnieje cała grupa zagrywek typu X4-3(zagrywek nie akordów) i wszystkie one tworzone są w następujący sposób.

X4-3 = X4 X

Co to oznacza zagrywka? Oznacza to, że wskazane w pytaniu G4-3 jest tak naprawdę dwoma, zwykle dość szybko następującymi po sobie akordami: G4 oraz G. Jest to rzadziej stosowana definicja, ale zdarza się, że tak jest to oznaczane. Mamy zatem:

C4-3 = C4 + C
Cis4-3 = Cis4 + Cis
D4-3 = D4 + D
Dis4-3 = Dis4 + Dis
E4-3 = E4 + E
F4-3 = F4 + F
Fis4-3 = Fis4 + Fis
G4-3 = G4 + G
Gis4-3 = Gis4 + Gis
A4-3 = A4 + A
B4-3 = B4 + B
H4-3 = H4 + H

Celem stosowania tego typu notacji jest uproszczenie zapisu i zasugerowanie grającemu, że drugi akord z grupy następuje zwykle dość szybko po pierwszym akordzie.

Nazwa być może sugeruje, że drugim z akordów jest G3, ale czegoś takiego, jeżeli istnieje, raczej się nie gra.

Podsumowując całe rozważania warto zauważyć, że nie jest to typowy zapis stosowany przy innych akordach (na przykład w akordzie C7/5-). Znak minus przy cyfrze oznacza zwykle obniżenie dźwięku z podanego stopnia o jeden półton. W przypadku C7/5- zamiast dźwięków C E G B jak w zwykłym akordzie C7 mamy dźwięki C E F# B (dźwięk na piątym stopniu obniżony o jeden półton). W zapisie C4-3 jest to bardziej w stylu: zagraj C4 i obniż ten dźwięk na czwartym stopniu o jeden półton nie ruszając pozostałych.


(gość) (2020-02-23 18:17:36)
czyli akord C4+C to wyjdzie mi C4-3?

facebook

Szukaj z google:

Na skróty:

TransponowaniePrzetransponuj akordy do dowolnej tonacji: Transponowanie akordów
Wyszukiwanie akorduZnajdź nazwę akordu na podstawie dźwięków składowych: Wyszukiwanie akordów
Generowanie akordu MIDIWygeneruj dźwięk/akord midi na podstawie wybranych klawiszy fortepianu: Generowanie dźwięków/akordów MIDI
Test słuchuZbadaj swój słuch w zakresie rozpoznawania różnic częstotliwości lub sprawdź zdolność słyszenia wysokich częstotliwości.
Napisz wiadomośćPytania, zgłoszenia związane z prawami autorskimi (blokowanie i udostępnianie pełnych tektów): Formularz kontaktowy
Zespoły naszych użytkownikówZobacz zespoły naszych użytkowników lub dodaj swój: Zespoły naszych użytkowników
InformacjaZobacz piosenki oczekujące na akceptację: Poczekalnia
InformacjaZapoznaj się z polityką prywatności na stronie: Polityka prywatności

Reklama:

Aby umieścić reklamę na stronie CDur.pl skontaktuj się z redakcją korzystając z formularza

PDProgs 2010
CDur.pl - Chwyty na gitarę, akordy na keyboard.